لوله مانیسمان سبک

انواع مختلفی از لوله و اتصالات وجود دارد و یکی  از انواع لوله های بدون درز که به دلیل ضخامت کم با این نام شناخته می شود. وزن این لوله ها نسبت به انواع دیگر لوله، کمتر است. وزن کم و عدم وجود درز در این لوله ها جزء مزایای آن ها  به شمار می روند. گاهی اوقات با افزایش فشار کاری، لوله های بدون درز سبک را جایگزین لوله های درزدار می کنند.

لوله مانیسمان سبک

لوله مانیسمان سبک

این لوله ها می توانند فشار و دمای بالاتری را نسبت به لوله های درزدار تحمل کنند. به همین دلیل گاهی اوقات به جای لوله های درزدار از این لوله ها استفاده می شود. لوله مانیسمان سبک با طول 6 متر و در اندازه های مختلف در بازار وجود دارد. این لوله ها را با توجه به ضخامت یا Schedule، طول شاخه های 6 متری و اندازه اسمی لوله (NPS) می شناسند. قیمت لوله و اتصالات که بر لوله مانیسمان هم تاثیر گذار است به استاندارد ها هم مربوط خواهد شد.

کشورهای مختلفی در زمینه تولید لوله مانیسمان فعالیت می کنند که از آن جمله می توان ایران، آلمان، چین، هند، روسیه، اسپانیا و اوکراین را نام برد، قیمت لوله و اتصالات در هر کشور متفاوت می باشد. در ایران، لوله مانیسمان اهواز و لوله مانیسمان کاوه جزء لوله های با کیفیت محسوب می شوند.  تولید لوله مانیسمان به روش های مختلفی صورت می گیرد. از جمله این روش ها می توان به ریخته گری گریز از مرکز، ریخته گری پاششی و روش اکستروژن اشاره کرد.

قیمت لوله و اتصالات در مانیسمان سبک


عوامل مختلفی مانند برند، وزن، رده، ضخامت، قطر، استاندارد، نوع آلیاژ، مواد اولیه فولاد، قیمت روز ارز، کیفیت، میزان عرضه و تقاضا و ... بر روی قیمت لوله مانیسمان تاثیر می گذارند. وزن لوله های مانیسمان سبک و مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آن ها، کمتر از انواع دیگر لوله می باشد. به همین علت قیمت ارزان تری دارند. باید توجه داشت که قیمت لوله مانیسمان سبک که با استانداردهای مختلفی ساخته می شوند، با هم متفاوت می باشد.

خرید لوله مانیسمان

برای خرید لوله مانیسمان باید به رده، مواد اولیه، استاندارد لوله، قطر خارجی و برند آن توجه نمود. بهتر است خرید خود را از بورس لوله و اتصالات انجام دهید. این یک روش مقرون به صرفه می باشد. قیمت کالا در بورس به صورت رقابتی است و بازار آن شفاف می باشد. بسیاری از کارخانه های معتبر، محصولات خود را در بورس به فروش می رسانند. معمولا کیفیت محصولاتی که در بورس ارائه می شوند، بالا است. برای این کار می توانید از طریق کارگزاری ها اقدام نمایید.
معمولا مشتریان لوله مانیسمان در زمان خرید، به دنبال رده های 10، 20 و 30 این لوله هستند. آنها می توانند با توجه به نوع کاربری، لوله موردنظر خود را انتخاب کنند. البته باید به استحکام لوله مانیسمان توجه داشت. برخی از افراد با استفاده از روش های بصری، لمسی، شیمیایی و تست مخرب اقدام به شناسایی لوله می کنند. اگر لوله تیره رنگ شد، درزدار است. برای تست مخرب هم لوله را تحت فشار قرار می دهند. فشار وارد شده باعث شکستن لوله های درزدار می شود. به طور کلی می توان از روش های مختلفی برای تشخیص لوله ها استفاده کرد.