هوابرش چیست، مزایای استفاده از آن چیست و کدام پیک جوشکاری بهتر است؟

هوابرش چیست، مزایای استفاده از آن چیست و کدام پیک جوشکاری بهتر است؟، در این مقاله سعی شده است به تجهیزات هوا برش، پیک جوشکاری و دسته برش پرداخته شود. فرایند هوابرش، از روش های رایج و متداولی است که با استفاده از گاز و اکسیژن موجب برش و یا جوش انواع مختلف فلزات می شود. این روش، در سال ۱۹۰۳ توسط فرانسویان کشف شد. جالب است بدانید آن ها اولین بار برای ذوب کردن فلزی مانند فولاد، از اکسیژن خالص استفاده می کرند (بجای استفاده کردن از هوا). امروزه برای جوش دادن قطعاتی همچون لوله ها یا تعمیرات ساختمان ها از این روش جوش، به کمک ابزاری چون پیک جوشکاری یا گرمکن ها استفاده می شود.

فرآیند جوش وبرش

عملکرد این محصولات، به این شکل است که با بکار گیری یک شعله به قطعه مورد نظر ما حرارت رسانده می شود تا وقتی که قطعه ما قرمز رنگ بشود و به میزان دمای دلخواه برسد. هرگاه که فلز به میزان دمای لازم رسید، کلید دستی سرپیک را می فشاریم و در این زمان بجای شعله، اکسیژن از سرپیک بیرون می آید وهمین امر موجب اکسید شدن فلز ما می شود و این فرایند باعث بهبود کیفیت جوشکاری یا برشکاری می شود. در واقع شعله مشعل، تنها آغاز برش یا جوش را ایجاد می‌نماید و دمای مورد نیاز ما در طول این فرآیند تامین می‌شود.

مزایای استفاده از روش هوا برش

برای جوشکاری یا برشکاری های با ضخامت بسیار بالا، این روش گزینه مناسبی می باشد. برای کسانی که به ظرافت کار، اهمیت ویژه ای می دهند، این روش حتما جوابگو بوده زیرا با این کار می توانیم لبه های برش دقیق تری داشته باشیم. بر خلاف روش پلاسما که فقط برای انواع خاصی از فلزات کاربرد دارد، این روش یرای تمامی فلزها به کار گرفته می شود. پس به شما پیشنهاد می شود برای برش یا جوش های بیش از ۱اینچ (۲۵ میلی متر)، حتما از این روش ها استفاده کنید.

کدام پیک جوشکاری بهتر است؟

با توجه به فعالیت مورد انجام و قطعه جوش مربوطه، پیک های جوش متنوعی از نظر ابعاد و میزان حرارت، در بازار وجود دارند که لازم است در هنگام خرید حتما به این نکته دقت شود که پیک جوش ما متناسب با فرآیند جوش مد نظر باشد. به عنوان مثال، برند آروا و زینسر، از محصولات موجود در این زمینه هستند که در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های آن ها می پردازیم:

پیک جوش آروا به روش هات فورج، تولیده شده و با توجه به ساختار و ویژگی های خاصش مناسب برای انواع کاربرد های حرفه ای می باشد. هنگام استفاده از این محصول می توان به وسیله شیر تنظیم دستگاه، میزان گاز و اکسیژن خروجی را به طور دقیق و دلخواه تنظیم کرد همچنین درپروژه های عظیم جوش و برش هم استفاده از این دستگاه می تواند گزینه خوبی باشد.

پیک جوشکاری زینسر محصول کشور آلمان بوده که از بالاترین اصول مهندسی برخودار است و کیفیت و استحکام بسیار خوبی دارد. این پیک جوش بهترین گزینه برای مشتریانی است که قدرت پیک برایشان دارای اهمیت باشد.

گرمکن کلاچ دار

یکی دیگر از محصولات پرکاربرد جوشکاری گرمکن کلاچ دار می باشد که با طراحی ویژه خود موجب کاهش خستگی دست فرد شده علاوه بر آن این گرمکن ها بسیار مقاوم در برار صدمه و شکستگی می باشند.

دسته برش

دسته برش وسیله ای است که به کمک آن، می توان برش فلزات مختلف را به راحتی انجام داد. این دستگاه دارای ۲عدد شیر برای کنترل کردن فشار گاز یا هوا می باشد. اگر از ظاهر ناخوشایندی که پس از انجام برش به وجود می آید ناراضی هستید می توانید از فرز یا سوهان، برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید. همچنین برای اندازه گیری فشار دسته برش می توانید از مانومتر یا همان فشار سنج هم استفاده کنید.

مانومتر

برای اندازه گیری اختلاف فشار، از مانومتر استفاده می شود. مانومتر دستگاهی است که ما برای اندازه گیری فشار خطوط لوله (کابین از گاز، آب، مایع و غیره) از آن استفاده می کنیم.