لوله کشی و انواع آن

لوله کشی صنعتی یا پایپینگ چیست؟، برای انتقال سیال از یک نقطه به یک نقطه دیگر از لوله کشی استفاده می شود. در صنایع مختلف نیز، سالم رساندن سیالات به مقصد توسط لوله کشی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این مقاله به انواع لوله کشی، تفاوت بین آنها و کاربرد آنها در صنایع مختلف پرداخته شده است.

فاصله بین مبداء و مقصد مهم ترین عامل در لوله کشی است. بر همین اساس لوله کشی را می توان به سه دسته کلی صنعتی، خط انتقال و تأسیساتی تقسیم بندی کرد. 

انواع لوله کشی

لوله کشی صنعتی یا پایپینگ (Piping)

یکی از زیر شاخه های لوله کشی، لوله کشی صنعتی یا پایپینگ است. از این نوع لوله کشی در کارخانه ها، نیروگاه ها، پالایشگاه ها و … استفاده می شود.

لوله کشی بین پالایشگاهی یا خط انتقال (Pipeline) 

نوع دیگر لوله کشی، لوله کشی بین پالایشگاهی یا پایپ لاین است. از این نوع لوله کشی برای انتقال سیالات در مسافت های طولانی استفاده می شود.

لوله کشی تأسیساتی (Plumbing)

آخرین نوع لوله کشی، لوله کشی تاسیساتی یا پلامبینگ است. معمولا برای لوله کشی ساختمان ها و فضاهای کوچک از این دسته از لوله کشی استفاده می کنند.

تفاوت بین انواع لوله کشی

پر کاربردترین نوع لوله کشی، لوله کشی صنعتی است، زیرا از این نوع لوله کشی در صنعت مهم و استراتژیک نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می شود. لوله کشی صنعتی (Piping) و لوله کشی خط انتقال (Pipeline) دارای تفاوت هایی با هم هستند که برای درک تفاوت بین آنها به یک مثال می پردازیم.

برای درک بهتر این موضوع، ابتدا لازم است با مفهوم یک منطقه (Area) آشنا می شویم. منظور از منطقه جغرافیایی، یک فضای محدود است به عنوان مثال یک پالایشگاه را در نظر می گیریم.

پس ناحیه A و B هر کدام یک منطقه جغرافیایی مجزا از هم هستند. نوع لوله کشی در پالایشگاه A (یا همان منطقه جغرفیایی A) و پالایشگاه B (یا همان منطقه جغرافیایی B) از نوع پایپینگ یا لوله کشی صنعتی است. حالا اگر بخواهیم بین این دو نقطه لوله کشی داشته باشیم، از نوع لوله کشی خط انتقال یا همان پایپ لاین استفاده می کنیم. لوله کشی صنعتی یا پایپینگ برای انتقال سیال در حجم زیاد داخل کارخانه، پالایشگاه و نیروگاه استفاده می شود. فقط با توجه به کلمات استفاده شده از محل های کاربرد لوله کشی صنعتی، متوجه اهمیت و در بعضی موارد خطرناک بودن مسئله می شویم. باید بدانیم که یک نشتی کوچک داخل نیروگاه عواقب بسیار گسترده ای دارد و ممکن است فاجعه به بار بیاورد. پس محاسبات پیچیده و دقیق و علم گسترده ای نیاز دارد.

عایق یکی از بخش هایی است که در صنعت لوله کشی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله می توانید با عایق ها بیشتر آشنا شوید.