فرایند شستشو و احیاء رزین دستگاه سختی گیر
فرایند شستشو و احیاء رزین دستگاه سختی گیر

فرایند شستشو و احیاء رزین دستگاه سختی گیر، برای احیا نمودن رزین، طی فرایندی یون های سدیم موجود در محلول آب نمک جایگزین یون های کلسیم و منیزیم شده و رزین داخل مخزن دستگاه سختی گیر احیا (Regeneration) شده و مجددا قابلیت سختی گیری خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم به بررسی مراحل مختلف این فرآیند بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فرایند شستشو و احیاء رزین دستگاه سختی گیر

  1. در فرایند شستشو ابتدا باید دستگاه سختی گیر باید هواگیر شود.
  2. شیر خروجی باید بسته شود و شیر آب ورودی باز شود.
  3. اهرم شیر سلوولو در حالت شستشو قرار می دهید و عمل شستشو به صورت معکوس (Back Wash) انجام می گیرد و آب از قسمت انتهای دستگاه وارد مخزن شده و پس از عبور از روی سیلیس دانه درشت و رزین مواد معلق و جداشده را از قسمت فوقانی دستگاه به واسطه لوله تخلیه خارج کرده و به سمت فاضلاب هدایت می شود. با این روش مواد معلق از بستر رزین جدا شده و فشردگی بستر کاهش می باید. زمان بک واش ممکن است در سایز های مختلف متفاوت باشد اما به طور میانگین می توان 20 تا 40 دقیقه در نظر گرفت.
  4. برای تبادل یونی رزین داخل مخزن سختی گیر، آب نمک را وارد مخزن سختی گیر کرده تا یون های سدیم جایگزین یون های کلسیم و منیزیم شود. این مرحله را احیاء رزین می نامند (Regeneration).
  5. مخزن نمک که از جنس پلی اتیلن می باشد قبلا از آب سختی گرفته شده پر شده توسط نمک خاص با غلظت 10% آماده کنید. مقدار تعیین شده نمک داخل مخزن پلی اتیلن به ازاء هر100 لیتر آب 10 کیلوگرم نمک اضافه شود.
  6. شیر مخزن نمک را با کرده و سپس اهرم شیر سلو ولو را در حات شماره 2 (Regen) قرار دهید.
  7. هنگامی که آب مخزن نمک به طور کامل داخل مخزن سختی گیر تخلیه شد، شیر مخزن نمک را کاملا بسته و اجازه می دهیم رزین به مدت10 الی 15 دقیقه شستشو داده شود.
  8. اهرم شیر سلو ولو را در حالت سرویس (Run) قرار دهید سپس شیر تخلیه را باز کرده تا رزین داخل مخزن با آب شستشو داده شود. تا زمانی که آب تخلیه شده مزه شوری بدهد این مرحله را ادامه می دهیم و هنگامی که آب مانند آب شهر کاملا مزه شوری را از دست داده و شیرین شد از خروجی آب نمونه سختی به عمل آورده و در صورت متناسب بودن میزان سختی، شیر تخلیه را را بسته و شیر خروجی را باز کنید.
  9. مرحله آخر مخزن آب نمک را از آب سختی گرفته شده پر کرده و مقدار نمک توصیه شده را به آن اضافه می کنیم. این مرحله به منظور آماده نمودن مخزن آب نمک برای احیا بعدی می باشد.

کیفیت آب با یک سری خواص فیزیکی و شیمیایی آن مشخص می شود. برخی از ویژگی های مهم آب شامل سختی کل، کل مواد جامد محلول در آب TDS و درجه PH می باشد که تحت تاثیر مستقیم منبع تامین آب است. آب در موارد بسیاری از جمله آشامیدن، شست، شو و پخت و پز و در مصارف صنعتی شامل سیستم های گرمایشی و سرمایشی، دیگ های بخار و برج های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. وجود مواد جامد و فلزات موجود درآب در مصارف خانگی ممکن است سلامتی انسان را به خطر بیاندازد و در مصارف صنعتی باعث تشکیل رسوب در خطوط لوله کشی و تجهیزات می گردد. تشکیل رسوب سیستم لوله کشی باعث گرفتگی و در تجهیزات علاوه بر گرفتگی باعث کاهش راندمان و کاهش تبادل حرارت مناسب می شود. برای کاهش سختی می توان از دستگاه های سختی گیر استفاده کرد. دستگاه های سختی گیر در مدل های متنوعی موجود می باشند که پرکاربرد ترین آنها سختی گیر مغناطیسی و سختی گیر رزینی می باشند.

برخی از یون های موجود در آب مانند کلسیم و منیزیوم و نیز کاتیون های دو ظرفیتی و چند ظرفیتی موجب رسوب یا کف می شوند. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزاتی که در ارتباط با آب می باشند می توان از سختی گیر رزینی استفاده نمود.