سازه های بتنی چیست و تفاوت اسکلت فلزی و بتنی در چیست

پروسه بنای یک سازه ساختمانی شامل مراحل متفاوتی از جمله طراحی نمای ساختمان، طراحی پلان و نقشه های اجرایی سازه و تاسیسات، متره برآورد، مدیریت پیمان، نازک کاری، طراحی دکوراسیون داخلی و … می باشد. انتخاب صحیح متریال یک سازه، یعنی فلزی و یا بتنی بودن سازه یک تصمیم مهم و تاثیر گذار است. در ادامه به بررسی سازه های بتنی تفاوت آن با سازه های فلزی خواهیم پرداخت.

سازه های بتنی

در مورد سازه های بتنی باید بدانید که مصالح عمده آن از بتن یا بتن آرمه می باشد که بتن آرمه متشکل از شن، ماسه، سیمان، فولاد و … می باشد. لازم به ذکر است که قسمت های افقی سازه های بتنی شامل تیر ها و قسمت عمودی آن هم از ستون ها تشکیل شده است.

برتری سازه بتنی

اسکلت های بتنی از فواید و مزایای بسیار برخوردار هستند و اتفاقا به همین دلیل هم اغلب مهندسان ترجیح می دهند که از ساختمان های خود را به کمک سازه بتنی احداث کنند.

برخی از مزایای سازه ها  و اسکلت بتنی به شرح ذیل می باشد:

  • بدیهی است که بتن آرمه از انعطاف پذیری فراوانی برخوردار می باشد و به همین علت هم سازندگان در بنا کردن پل های متفاوت سعی می کنند که از سازه های بتنی استفاده کنند.
  • بسیاری از افراد تصور می کنند که سازه های بتنی دارای استحکام مناسبی نمی باشند، اما این طرز تفکر کاملا اشتباه است به دلیل این که مقاومت بتن آرمه امری بدیهی به شمار می آید و علاوه بر آن هزینه اندکی هم صرف ساختمان های بتنی می شود که این موضوع برای مصرف کنندگان هم سود فراوانی دارد.
  • اسکلت بتنی هزینه و قیمت پایین تری به نسبت اسکلت فلزی دارد.

تفاوت های اسکلت فلزی و بتنی

اکنون قصد داریم به طور کامل شما را با تفاوت های سازه فلزی و بتنی آشنا کنیم:

مقاومت در برابر زلزله

در زمان های گذشته اغلب افراد تصور می کردند که تنها سازه های فلزی در برابر زمین لرزه مقاومت دارند، اما گفتنی است که امروزه سازه های بتنی با استاندارد کامل طراحی می شوند و به همین علت هم کلیه سازه ها پایداری مناسبی در برابر زلزله دارند.

طول عمر

اسکلت های بتنی پس از مدتی دچار افت و فرسایش می شوند و به طور کلی طول عمر مناسب آن ها بین 50 الی 55 سال می باشد، اما سازه های فلزی با مرور زمان هرگز مقاومت خود را از دست نمی دهند.

پایداری در برابر آتش سوزی

همان طور که می دانید سازه های فلزی از فولاد تشکیل شدند و متاسفانه فولاد در برابر گرما واکنش نشان می دهد و امکان دارد که به سرعت تخریب شود و خبر خوش این که سازه های بتنی در برابر آتش سوزی استحکام بالایی را از خود نشان می دهد.

قیمت مقرون به صرفه

نرخ سازه ساختمان ها فلزی حدودا 40 درصد بالاتر از سازه های بتنی می باشد و اگر به دنبال سختمان های مقرون به صرفه هستید پیشنهاد می شود که اسکلت های بتنی را انتخاب کنید.

باید در نظر داشت که یک سازه فولادی 30 تا 60 درصد سبک تر از یک سازه مشابه از بتن است. در نتیجه بار و فشار روی پی یا فونداسیون به میزان قابل توجهی کمتر است. ساخت یک ساختمان با استفاده از اسکلت فلزی مستلزم مصالح کمتری برای فونداسیون آن نسبت به ساختمان مشابهی است که با بتن و تیرچه بلوک ساخته می شود.

به طور کلی مزایای فولاد و سازه فلزی در ساخت و ساز شامل سرعت، ایمنی، هزینه مطلوب، قابلیت اطمینان، وزن سبک و سازگاری طراحی می باشد.