ساختار و عملکرد تیفور چگونه است و در کجاها از آن استفاده می شود؟

ساختار و عملکرد تیفور چگونه است و در کجاها از آن استفاده می شود؟، کلیه تیفور ها، از ۳ قسمت مهم دستگاه تیفور، سیم بکسل و دسته تشکیل شده اند که دارای ۳ اهرم کشنده، اهرم حرکت عکس سیم بکسل و اهرم خلاص کننده نیز می باشند. در واقع نحوه کاره تیفور به این شکل است که در آغاز، تیفور از بخش تکیه گاه خود، به یک قسمت محکم همچون ستون، زمین، درخت یا… متصل شده و بعد از آن به صورتی که اهرم خلاص کننده در حالت خلاص می باشد، سیم بکسل از داخل دستگاه تیفور رد می شود و از یکسو به بار مدنظر وصل شده و از سوی دیگر کشیده شده تا سفت و محکم شود. حالا زمان آن است که اهرم خلاص در حالت فعال قرار بگیرد که در این حالت فک های قرار گرفته در تیفور وظیفه محکم نگه داشتن سیم بکسل را به عهده دارند. در این هنگام دسته به اهرم کشنده وصل می شود و ما دسته را عقب و جلو می کنیم تا سیم بکسل به طرف تیفور کشیده شود و بار حرکت کند. اگر بخواهیم بار را به جهت معکوس حرکت بدهیم، باید دسته را به اهرم عکس سیم بکسل وصل کنیم و باز هم آن را به جلو و عقب هدایت کنیم تا سیم بکسل به طرف تیفور کشیده شده و بار ما حرکت کند.

در چه جاهایی از تیفور استفاده می شود؟

در صنایع دریایی و کشتی سازی برای کشیدن بار یا مهار کردنش و پهلو گرفتن کشتی ها در اسکله، از این دستگاه استفاده می کنیم. در صنایع عمومی، برای بار گرفتن یا بار انداختن تجهیزات سنگین و نصب کردن یا جابجا کردن ماشین آلات و ابزار آلاتی همچون دستگاه پرس، از تیفور استفاده می شود. در پروژه های پل سازی برای حمل و نقل بلوک های پیش ساخته بتنی یا قالب های سخت پل و همچنین برای بازرسی و تعمیر و نگهداری سکوهای کاری آویزان، این وسیله کمک شایانی کرده است.

در صنایع الکتریکی و مخابراتی برای حمل و نقل ترانسفورماتور ها، کابل کشی برق و مخابرات از زیر زمین یا به صورت هوایی، مهار کردن تجهیزات برقی و مخابراتی و همچنین نصب آنتن و دکل های هوایی مخابرات، از این وسیله بهره می جوییم. در ساختمان سازی برای باربرداری های عمودی یا کشیدن و مهار بار، حمل و نقل قالب های بتنی و فلزی به شکل عمودی و حمل و تقل سکو های کاری آویزان، از تیفور ها استفاده می شود. در خدمات آتش نشانی یا امداد و نجات برای حمل و نقل پل های اضطرار و لاشه های خودرو های تصادفی (جابجایی و جدا کردن)، این دستگاه همواره کمک فراوانی کرده است.

مزایای استفاده از تیفور

  • با استفاده از این وسیله می توانیم بار مورد نظر را به سمت بالا یا پایین یا حتی به شکل افقی و بدون محدودیت طولی حرکت دهیم.
  • از آنجایی که تیفور ها قابل حمل هستند، استفاده از آن ها در مقابل بقیه وسایل حمل و نقل بار، بسیار راحت تر است.
  • تیفور ها با وجود حجم کمی که دارند می توانند بار های سنگین وزن را به راحتی جابجا کنند و نیاز مارا در استفاده از ماشین آلات سنگین مرتفع می کنند.
  • این دستگاه ها طول عمر بالایی دارند و با وجود دوام زیادی که دارند، نیاز به هیچ گونه نگهداری خاصی نداشته و به آسانی تعمیر می شوند.