انواع عایق لوله

انواع عایق هایی که از آنها در صنایع مختلف به منظور عایق سازی خطوط لوله استفاده می شود، عایق لوله دارای انواع مختلفی است که از جنس های متنوعی ساخته می شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی پر کاربرد ترین آن ها بپردازیم. 

عایق های مختلفی وجود دارد که از آنها می توان برای عایق سازی لوله ها استفاده کرد. اما پرکاربردترین عایق هایی که در بیشتر صنایع از آنها استفاده می شود، عبارتند از: پشم معدنی، پشم شیشه، فوم های الاستومری، فوم سخت، پل یاتیلن، شیشه ای سلولی و آیروژل. در ادامه به بررسی آنها پرداخته شده است. 

پشم معدنی (Mineral wool)

پشم معدنی هر ماده فیبری که با ریسیدن یا استخراج از مواد معدنی یا سنگ گداخته ساخته می شود را پشم معدنی می گویند. این رشته های معدنی ایجاد شده در واقع الیاف معدنی هستند که با استفاده از اتصال دهنده های آلی به یکدیگر متصل می شوند. از پشم های معدنی می توان در دماهای بالا نیز استفاده کرد و در هنگام آزمایش دارای رتبه خوبی از عملکرد در مقابل آتش هستند. پشم های معدنی در انواع لوله کشی، به خصوص لوله های صنعتی که در دمای بالا کار می کنند استفاده می شوند.

پشم شیشه (Glass wool)

پشم شیشه یک ماده عایقی است که از الیاف شیشه ساخته شده است. پشم شیشه مشابه پشم معدنی است که در آن رشته های غیر آلی فیبر شیشه با استفاده از یک باند به هم متصل شده اند. مانند عایق های پشم معدنی، عایق پشم شیشه را می توان برای کاربردهای حرارتی و صوتی به کار برد.

فوم های الاستومری انعطاف پذیر (Flexible elastomeric foams)

عایق های لاستیکی انعطاف پذیر ساخته شده بر پایه لاستیک NBR یا EPDM هستند. این فوم ها یا عایق های الاستومری مقاومت بالایی در برابر عبور بخار آب نشان می دهند و به طور کلی نیازی به موارد اضافی برای جلوگیری از ایجاد بخار آب ندارند. این مقاومت بالا در برابر بخار فوم های الاستومری قابل انعطاف را قادر می سازد تا از تشکیل میعان روی سطح لوله و بالتبع آن، خوردگی در لوله جلوگیری کند. همچنین این عایق ها در برابر پارندگی مقاوم بوده و در شرایط سخت محیطی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل از عایق های الاستومری به طور گسترده در لوله کشی تهویه هوا استفاده می شود.

فوم سخت (Rigid foam)

این مدل از عایق فوم فنولیک، PIR یا PUR سخت ساخته شده و در برخی از کشورها از آنها استفاده می شود. عایق فوم سخت دارای کمترین عملکرد آکوستیک است اما رسانایی حرارتی کمی دارد. این امر باعث می شود تا با استفاده از کاهش ضخامت عایق، صرفه جویی در مصرف انرژی حاصل شود.

پلی اتیلن (Polyethylene)

پلی اتیلن، عایق انعطاف پذیر فوم پلاستیکی است که به طور گسترده برای جلوگیری از یخ زدگی لوله های آبرسانی خانگی و کاهش تلفات گرما در لوله های گرمایش خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه ای سلولی (Cellular Glass)

عایق شیشه ای سلولی یک ماده سبک، سفت و با دوام است که از سلول های شیشه ای کاملا آب بندی شده تشکیل شده است. از مزایای عایق شیشه ای سلولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • غیر قابل احتراق
  • مقاومت فشاری فوق العاده
  • مقاومت در برابر رطوبت
  • پایداری
  • عملکرد حرارتی طولانی مدت

ایروژل (Aerogel)

عایق ایروژل سبک ترین جامد در جهان است. این ماده از یک ژل ساخته می شود و کمترین انتقال حرارتی را در میان تمام عایق های موجود در بازار دارد. اگرچه در حال حاضر هیچ تولید کننده ای عایق لوله ایروژل را تولید نمی کند اما می شود از پتو Aerogel به عنوان عایق استفاده کرد. می توان با پیچیدن این پتو دور لوله ها عملکرد عایق بندی لوله را از طریق ایروژل امکان پذیر ساخت.