آشنایی با سازه های فلزی، مزایای آنها و اهمیت انتخاب سازه صحیح در ساخت ساختمان

آشنایی با سازه های فلزی، مزایای آنها و اهمیت انتخاب سازه صحیح در ساخت ساختمان، ساختمان ها نقش پر رنگی را در جامعه  و زندگی ما ایفا می کنند. از این رو بدیهی است که متخصصین در حین احداث ساختمان، باید به موارد متعددی از قبیل نوع سازه و اسکلت ساختمان، مقاومت مصالح، ایمنی و … توجه بسیاری داشته باشند؛ چرا که در غیر این صورت ساکنان با مشکلات متعددی رو به رو می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با سازه های فلزی آشنا کنیم و اهمیت انتخاب سازه درست و مناسب برای ساخت ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم. 

سازه فلزی چیست؟

سازه های فلزی از زمان های گذشته تا به امروز از اهمیت بالایی برخوردار بودند.  این دسته از سازه ها متشکل از فولاد، تیر و ستون می باشد که طبیعتا فولاد دارای مقاومت بسیاری می باشد.

بدیهی است که این دسته از سازه ها وزن اندکی را هم متحمل می شوند و به خوبی می توانند تعادل ساختمان را حفظ کنند؛ نکته ای که سبب برتری سازه های فلزی با سایر سازه ها می شود این است که از قابلیت های ویژه ای از قبیل انعطاف پذیری، خم پذیری، خاصیت ارتجاعی و … برخوردار می باشند و اتفاقا به همین علت هم است که این دسته از ساختمان ها در برابر حوادث خطیر مانند زلزله و آتش سوزی پایداری چشم گیری را از خود نشان می دهند.

مزایای سازه فلزی

بسیاری از افراد دغدغه این را دارند که چرا باید از سازه های فلزی استفاده کنند. در این قسمت برخی از مزایا و ویژگی های سازه های فلزی را برای شما شرح می دهیم.

سرعت نصب

طبیعتا مهندس های خبره و همچنین اغلب ساکنین ترجیح می دهند که در حداقل زمان ممکن به ساختمان مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند که خوشبختانه یکی از ویژگی های بارز سازه های فلزی این است که در حداقل زمان ممکن به پایان می رسد و امکان بهره برداری از آن فراهم می شود.

مقاومت بالا

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که از اهمیت مقاومت ساختمان ها آگاه نباشد و خبر خوش این که سازه های فلزی از ایستادگی فراوانی برخوردار هستند و به همین جهت هم بهتر است که در ساختمان های عظیم از این دسته از سازه ها استفاده کنیم.

صرفه جویی در مصالح

همان طور که اشاره کردیم سازه های فلزی از فولاد تشکیل شدند و به همین علت هم تنوع مصالح در این نوع سازه کمتر به چشم می خورد. نکته حائز اهمیت این است که فولاد درون کارخانه های عظیم و تحت نظارت دقیق تولید می شود و به همین علت هم یکنواختی منحصر به فردی در آن دیده می شود.

ابعاد کوچک تر

به طور کلی می توان گفت که ارتفاع و ابعاد ستون های سازه فلزی بسیار کمتر از سازه های بتنی می باشد و به همین علت هم این دسته از سازه ها فضای بسیار اندکی را اشغال می کنند.

 اهمیت انتخاب سازه صحیح در ویلا

فارغ از موارد ذکر شده عده ای از مهندسان و متخصصین همواره در انتخاب سازه های بتنی یا فلزی با شک و تردید فراوانی مواجه هستند؛ زیرا یک انتخاب نادرست امکان دارد که ساختمان های مورد نظر آن ها را به شکست مبتلا کند.

به عنوان مثال؛ احتمال احتراق در ویلا های جنوب کشور بسیار فراوان می باشد و اگر در این موقعیت از سازه های فلزی استفاده کنیم، امکان دارد که مسکن مورد نظر ما در کسری از ثانیه به ویرانی دچار شود.

پیش از احداث ساختمان ها باید سابقه زلزله در آن مکان را به خوبی در نظر بگیریم و در شهر های مخاطره آمیز از قبیل بم، کرمانشاه و … از سازه های فلزی بهره ببریم.

متاسفانه انتقال گرما و سرما به سازه های بتنی در حداقل زمان ممکن صورت می گیرد و به همین علت هم در مناطق بسیار سرد یا گرم بهتر است که ویلا های خود را با سازه های فلزی بنا کنید.

بهتر است بدانید که اگر ویلای مورد نظر شما با سازه بتنی احداث شود و یک جزء آن معیوب شود به سختی می توان اجزاء آن را تعویض و یا ترمیم کرد.