آشنایی با جرثقیل های مگنتی، برقی، بادی و تلسکوپی

آشنایی با جرثقیل های مگنتی، برقی، بادی و تلسکوپی، در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با جرثقیل های مگنتی، برقی، بادی و تلسکوپی بیشتر آشنا کنیم.

جرثقیل مگنتی

جرثقیل های الکترومغناطیسی یا مگنتی، با استفاده از یک میدان مغناطیسی که توسط یک جریان الکتریکی ایجاد می شود. این جریان الکتریکی در هر زمانی که لازم باشد، قابلیت خاموش و روشن شدن دارد و بالطبع اثر مغناطیسی نگهدارنده ی کالا تغییر می کند. الکترومغناطیس از یک مرکز آهنی تشکیل شده است که سیمی به دور آن پیچیده شده است، جایی که جریان الکتریکی در آن جریان دارد.

کاربردهای جرثقیل مگنتی

از این دستگاه های بزرگ، برای چیدن و جابجایی فلزاتی که حاوی عناصری مانند فولاد و آهن هستند استفاده می شود که در درجه اول، در کارخانه های بازیافت و محوطه های زباله کاربرد دارند. این جرثقیل ها به طور معمول در کلیه موقعیت هایی که با مقادیر زیادی قراضه فلزی سروکار دارند، استفاده می شوند. بنابراین، مناطق جمع آوری قراضه، ضایعات حمل و نقل، کارخانه های آهن و کارخانه های کشتی، اماکن کاربردی این دستگاه هستند.

در واقع کار جرثقیل مگنتی، جابجایی فلزات از یک مکان به مکان دیگر است. الکترومغناطیس موجود در این ماشین، فلزات را با استفاده از نیروی مغناطیسی جذب می کند سپس آن ها را به بالا می برد و در نهایت، با قطع جریان مغناطیسی، این فلز را از آهن ربا  رها می کند.

جرثقیل برقی

جرثقیل های برقی در واقع نوع دیگری از همان جرثقیل های زنجیری یا حرثقیل های سقفی هستند که بجای انرژی دستی، با انرژی الکتریکی کار می کنند. این دستگاه ها، یکی از پرکاربردترین جرثقیل های موتوری هستند. تفاوت اصلی جرثقیل برقی با جرثقیل زنجیری، در نوع عملکرد و انرژی است که کاربر (اپراتور) برای استفاده از جرثقیل مصرف می کند.

جرثقیل های برقی، ابزار جابجایی برخی از مواد هستند و توسط برق، تقویت می شوند. کلیه جرثقیل هایی که به صورت دستی کار نمی کنند، در طی کار خود، در بعضی از نقاط، از مصرف برق استفاده می کند. این دستگاه های برقی را می توان برای کاربردهای بسیاری طراحی کرد، اما معمولاً در مواردی به کار گرفته می شوند که قدرت و مقیاس یک جرثقیل بزرگ، گازدار و هیدرولیک یا لازم نباشد و یا خیلی هزینه بر باشد. این دستگاه می تواند به صورت متحرک یا ثابت تولید شود. از برترین برند های موجود برای تهیه این نوع جرثقیل می توان به برند کیتو، کارل اشتاین آلمان یا دماگ آلمان اشاره نمود که برند کیتو در این زمینه فعالیت و محبوبیت چشمگیری داشته است.

کاربردهای جرثقیل برقی

  • صنایع درودگری
  • صنایع نساجی
  • صنایع شیمیایی
  • کارگاه های تولیدی و ماشین کاری
  • صنایع خودروسازی
  • صنایع غذایی و دارویی
  • صنایع ریخته گری و فولاد

جرثقیل بادی

با وجود شباهت هایی که بین جرثقیل های بادی و جرثقیل های برقی وجود دارند، این دستگاه ها دارای تفاوت هایی با یکدیگر می باشند. برای مثال جرثقیل های بادی، برای کار کردن نیازی به برق مستقیم یا انرژی مغناطیسی نداشته و با هوای فشرده شده، کار می کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های این دستگاه ها این است که از آن ها می توان به طور مداوم استفاده کرد و در ارتفاعات بسیار بالا، که موتور بالابر های برقی، داغ می کنند، جرثقیل های بادی به راحتی کار کرده و دچار هیچ مشکلی نمی شوند. سرعت حرکت جرثقیل های بادی، توسط اپراتور مربوطه و تنها با فشردن دکمه، (شبیه جرثقیل برقی) قابل تنظیم می باشد.

باید گفت جرثقیل بادی محصولی ایمن برای مناطقی که دارای محیطی خطرناک هستند می باشد و احتمال خطرات قوس الکتریکی ناشی از موتور الکتریکی را کاهش می دهد. عملا در پروژه هایی که نیاز به استفاده از ابزار و تجهیزات ضدجرقه وجود داشته باشد، جرثقیل های بادی گزینه ای مطمئن می باشند.

جرثقیل تلسکوبی

بیشتر جرثقیل هایی که شما هرروزه در نقاط مختلف، مشاهده می کنید و برای ساخت و ساز ها به کار می روند همین جرثقیل های تلسکوبی هستند، که دارای یک بوم و تعدادی لوله هستند که در داخل یکدیگر نصب شده اند و یک مکانیزم هیدرولیکی با بلند و کوتاه کردن لوله ها، موجب افزایش و یا کاهش طول بوم می شود این دستگاه ها، ار ۳۰ تا ۱۰۰ تن وزن دارند و قابلیت لیفت بار تا ۵۰ متر را دارند