آشنایی با اره فارسی بر، اجزاء آن و بهترین برندهای تولید کننده

آشنایی با اره فارسی بر، اجزاء آن و بهترین برندهای تولید کننده، “کدام اره نجاری مناسب است؟” این سؤالی است که برای هرکس که قرار است کارگاه خود را تاسیس کند به‌وجود می‌آید. اره فارسی بر از مهم‌ترین دستگاه‌های نجاری بوده که از آن برای برش الوار استفاده می‌شود. البته کاربرد این دستگاه تنها به برش چوب محدود نمی‌شود و از آن برای برش فلز، پلاستیک و دیگر مواد هم استفاده می‌شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با این دستگاه آشنا شوید.

علت نام گذاری اره فارسی بر چیست؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که چرا این نوع اره را فارسی بر می‌نامند؟ فارسی نوعی برش است که در آن قطعات با زاویه ۴۵ درجه بریده و به هم متصل می‌شوند. از این اتصال بیشتر در قرنیزکاری کف‌ پوش و ساخت قاب استفاده می‌شود. البته با استفاده از این اره می‌توان برش‌ در زوایای غیرمعمول مثل ۲۶.۵ درجه و ۳۷.۹ درجه یا برش با زاویه به طرف چپ یا راست تا ۴۵ درجه را برید.

اجزاء مختلف فارسی بر

اره فارسی بر وسیله‌ای ضروری در کارگاه‌های نجاری است. دستگاه فارسی بر قسمت‌های مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

  • خروجی مخصوص جمع‌آوری خاک اره
  • گونیای درجه‌بندی شده برای برش‌های مورب
  • گونیای متصل به خط‌ کش برای تنظیم فاصله تیغه تا لبه کار
  • حفاظ تیغه برای جلوگیری از صدمه و آسیب به دست
  • گوه پشت اره برای جلوگیری از گیر کردن اره
  • الکتروموتور برای حرکت تیغه اره گرد
  • اهرم تنظیم ارتفاع تیغه برای تنظیم میزان عمق برش

تفاوت اره فارسی بر کشویی و ثابت

تیغه اره فارسی بر کشویی روی یک ریل حرکت رفت و برگشتی داشته و کاربر با ثابت نگه‌داشتن تیغه حین برش می‌تواند تیغه را به عقب و جلو حرکت دهد. فارسی‌بر ثابت ریل نداشته و درنتیجه حرکت رفت و برگشتی ندارد. فارسی‌بر ثابت برای برش قطعات با عرض کمتر و فارسی‌بر کشویی برای برش قطعات با عرض بیشتر مناسب است. فارسی‌بر ثابت کوچک بوده و راحت‌تر حمل می‌شوند اما فارسی بر کشویی، بزرگ‌تر و سنگین‌تر است.

فارسی‌بر ثابت برای برش‌ ظریف‌ با طول بیشتر و فارسی‌بر کشویی برای قطعات بزرگ‌، عمیق‌ و عریض‌ مناسب است. فارسی بر کشویی ویژگی بیشتری داشته اما قیمت آن بیشتر است.

بهترین برندهای اره فارسی بر

بوش، دیوالت، ماکیتا، آاگ، دامار، هیوندایی، هیتاچی، رونیکس، APN، NEC، متابو و توسن از جمله برندهای نام آشنا در زمینه تولید و عرضه اره فارسی بر هستند. انتخاب فارسی‌بر مناسب تا حد زیادی به کاری که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد اما در مجموع یک دستگاه فارسی بر دارای قابلیت‌های مشخصی است که بین همه‌ی این برندها مشترک هست و تنها تفاوت برندها به کیفیت ساخت و قطعات آن بستگی دارد.