اجزای تشکیل دهنده دریل های برقی
اجزای تشکیل دهنده دریل های برقی

اجزای تشکیل دهنده دریل های برقی، برای آنکه بتوانید از دریل در راستای فعالیت های ذکر شده استفاده کنید باید بر روی مته را نصب کنید. مته در سایزها، اشکال و اندازه های گوناگون موجود بوده و برای هر مته با توجه به ویژگی هایی چون متریال ساخت ، جنس موتور و … کاربرد های متفاوتی دارد.

کارکرد های مختلف دریل ها

به طور کلی دریل ها با توجه به ساختارشان به سه دسته ( دریل ساده ، دریل چکشی و دریل گیربکسی ) تقسیم می شوند که خصایلشان به شرح ذیل می باشد …

دریل ساده :

دریل های ساده بگونه ای طراحی شده اند تا نیروی چرخشی موتور به طور مستقیم به سه نظام و سپس به مته انتقال پیدا کند.

دریل گیربکس دار:

نیرویی که توسط موتور تولید می شود پس از آنکه از گیربکس های دنده ای عبور کرد به سه نظام و سپس به مته منتقل می شود.

دریل چکشی:

ساختار دریل های چکشی اینگونه است که نیروی تولید شده توسط موتور به محفظه ضربه زننده منتقل شده و سپس وارد سه نظام و مته می شود.

اجزای تشکیل دهنده دریل های برقی

دریل های برقی از هر نوع ، ساختار و یا مدلی که باشند از یک سری قوانین یکسان پیروی و از یک سری اجزای مشابه تشکیل شده اند. کیفیت و قدرت دریل وابسته به مدل و قدرت همین اجزا یکسان است.

موتور دریل برقی

مهمترین و کلیدی ترین عضو دریل موتور آن است که تعیین می کند حوزه کاری آن چقدر گسترده و یا چقدر کوچک باشد چرا که تامین انرژی تنها از این طریق امکان پذیر است. در صورتی که قدرت موتور به میزان کافی نباشد نه تنها پاسخگو کار شما نخواهد بود بلکه تاثیر به سزایی بر کاهش عمر مفید دستگاه خواهد گذاشت.

سه نظام دریل

سه نظام بعد از موتور مهمترین عضو این ابزار به حساب می آید. با توجه به مته های موجود سه نظام به دو مدل ( سه نظام آچار خور ، سه نظام اتوماتیک ) تقسیم می شود. آن دسته از سه نظام ها که اصطلاحا به آنها آچار خورگفته می شود این قابلیت را دارند تا با کمک آچار بتوانید چاک ها را باز کرده و بسته کنید تا مته را درون آن قرار دهید؛ اما در نوع دیگر که خودکار نام دارد احتیاجی به چنین کاری نیست و شما به آسانی با استفاده از نیروی دست می توانید سه نظام را باز و بسته کرده و مته را بگذارید و بردارید.

مته دریل برقی

مته نقش حائز اهمیتی در کیفیت فعالیت های کاربر دارد به دلیل همین اهمیت است که نوع آن بر قیمت ابزار نیز تاثیر می گذارد. مته ای که برای سوراخکاری سطوحی مانند چوب ، فلز و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد از جنس فولاد بوده اما از همین جنس برای سوراخکاری سطوح سخت چون سیمان ، بتن و سنگ نمی توانید استفاده کنید و نیاز به متریال مستحکم تری پیدا خواهید کرد. مته های الماسی به مراتب تیز تر و با کیفیت تر از مته های فولادی هستند به همین دلیل در صورت کار با سطوح سختی که نام برده شد می توانید از این مته ها بهره بگیرید.

نکاتی که هنگام خرید دریل برقی باید به آن توجه کنید:

  • قیمت دریل برقی بر اساس توان و کیفیت آن تعیین می شود.
  • باید سطوحی که می خواهید بر روی آنها کار کنید را در نظر بگیرید سپس اقدام به خرید کنید.
  • نوع و قدرت موتور دریل برقی بسیار حائز اهمیت است.