آشنایی با مراحل و برخی اصطلاحات مربوط به بازسازی ساختمان
آشنایی با مراحل و برخی اصطلاحات مربوط به بازسازی ساختمان

آشنایی با مراحل و برخی اصطلاحات مربوط به بازسازی ساختمان، تخریب یک بنا و تغییر کاربری بدون وجود  و نظارت مهندسین ناظر یک امر بسیار خطرناک است. در صورت عدم وجود مهندسین ناظر بر عملیات تخریب ساختمانی قطعاً احتمال وقوع حوادث افزایش میابد. جهت بازسازی ساختمان خود باید یک سری قواعد و قوانین را کاملاً مطالعه کرده و سرلوحه خود قرار دهید. در ادامه برخی اصطلاحات را برای شما به صورت اختصاری توضیح خواهیم داد.

ابتدا باید از ملک مورد نظر بازدید کرده تا بتوانید تصمیم به بازسازی ساختمان کنید. هنگام بازدید از ملک مورد نظر متوجه خواهید شد که چه قسمت‌هایی از ساختمان نیاز به بازسازی دارد. شما در این مرحله نقش یک پیمانکار را اجرا می‌کنید که تمامی اوامر کارفرما را برای طراحی اصول داخلی و خارجی اجرا می‌کنید. مراحلی که باید در بازسازی ساختمان و همچنین ساخت خانه سریع و ارزان انجام دهید به شرح زیر است:

 1. درک و پی بردن به نظر کارفرما و همچنین ارائه یک طرح پیشنهادی توسط طراح تیم شما جهت بازسازی ساختمانی که به شما سپرده شده است و بازسازی نمای ساختمان موردنظر متناسب با درخواست‌های کارفرما
 2. به توافق رسیدن در رابطه با طرح مورد نظر، سپس انجام هماهنگی‌های لازم با کارفرما جهت ارائه برنامه زمان‌بندی انجام بازسازی توسط پیمانکار به کارفرما و  در نهایت دریافت یک مبلغ به عنوان پیش پرداخت جهت شروع فرآیند بازسازی
 3. در صورتی که نیاز به ایجاد تغییر در نمای ساختمان دارید باید نمای ساختمان را تخریب کنید. به دلیل تخریبی که ایجاد می‌شود باید بخش‌هایی را که مخصوص رفت و آمد مردم است یک حفاظ بزنید تا عابرین پیاده، ماشین‌های پارک شده، کارگران در حال کار و ماشین‌های عبوری دچار آسیب نشوند.
 4. شروع به برچیدن شیرآلات و کابینت و وسایل ساختمان و قطع گاز محل بازسازی از فلکه اصلی توسط کارگران ماهر
 5. شروع به تخریب دیوارها و کف ساختمان و سرویس‌های بهداشتی ( در صورت وجود دیوار باربر نیاز به پیمانکار و مهندس عمران باتجربه ضروری است)
 6. تعویض لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی و برق کشی مجدد نسبت به نقشه جدید
 7. اجرای سیم کشی برق طبق نقشه‌های جدید
 8. اجرای سیمان‌کاری و ایزولاسیون پس از خشک شدن سیمان‌کاری سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه
 9. تعویض درب و چارچوب و نصب چهارچوب درب‌ها و کمد دیواری و پنجره جدید و نصب شیشه پنجره‌ها
 10. اجرای رابیتس‌بندی برای سقف جدید و گچ کاری (نورپردازی ) یا اجرای کناف
 11. اجرای کف‌سازی و کاشی‌کاری و سرامیک کاری ساختمان و نصب پله و نماسازی ساختمان
 12. اجرای نقاشی ساختمان
 13. نصب کابینت آشپزخانه و سقف کاذب حمام و دستشویی
 14. نصب کلید و پریزهای ساختمان و تزئینات نورپردازی
 15. اجرای کاغذ دیواری و پارکت ، سرامیک بین کابینتی و سنگ آنتیک
 16. نصب درب‌های داخلی ساختمان
 17. نصب شیرآلات و سینک و کاسه روشویی
 18. نصب درب‌های داخلی ساختمان
 19. نظافت کلی ساختمان توسط کارفرما و در صورت توافق اولیه با پیمانکار

پس از مراحل فوق ساختمان از نظر کم و کسری چک خواهد شد و مواردی را که مثل کلید و پریز و وسایلی که فراموش شده‌اند یا در حین اجرا دچار صدمه دیده‌اند رفع اشکال خواهند شد و کار به‌صورت دقیق تحویل کارفرما می‌شود.