آشنایی با برخی از امکانات خانه های هوشمند (بخش دوم)
آشنایی با برخی از امکانات خانه های هوشمند (بخش دوم)

آشنایی با برخی از امکانات خانه های هوشمند (بخش دوم)، ما در این مطلب به بررسی سایر امکانات خانه های هوشمند پرداخته ایم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

ایجاد صحنه‌های نوری و قابلیت تغییر آن‌ها

در اتاق‌های بزرگ ترتیب دادن و ایجاد چند منظره و صحنه‌ی نوریِ زیبا مهم است. شما به یک نوع روشنایی خاص برای یک شام رمانتیک نیاز دارید و این نوع روشنایی و نور هنگام داشتن تعداد زیادی مهمان و هنگام خواندن یا تماشای تلویزیون، جشن و… متفاوت است. صحنه نور از چندین لامپ که به طور همزمان فعال می‌شوند تشکیل شده و هر یک سطح انرژی خاص خود را دارند.

با لمس یک دکمه شما می‌توانید جو را تغییر دهید یعنی فضای خانه هوشمند را از حالت معمولی به عاشقانه تبدیل کنید. در یک لحظه لامپ خاصی روشن شده در حالی که بقیه خاموش می‌شوند و همه‌ی این کارها تنها با فشار یک دکمه انجام می‌شود. صحنه همچنین ممکن است کنترل پرده‌های پنجره، کنترل گرما و لوازم حانگی دیگر را پوشش دهد که  این امکان را فراهم می‌آورد که حال و هوای یک اتاق با سرعت بیشتری تغییر کند.

کنترل پرده، کرکره پنجره، کرکره‌های امنیتی و ریل‌های پرده برقی

سیستم خانه هوشمند امکان استفاده بسیار کارامد و مفید از پرده‌ی کرکره، کنترل از راه دور پنجره و در را فراهم نموده است که به افزایش امنیت منجر می‌شود. کنترل مرکزی و همچنین کنترل از هر نقطه در خانه و ثبت خودکار حوادث، آسایش و امنیت بی‌بدیل را تأمین می‌کند. پس از اینکه خانواده، منزل هوشند خود را ترک می‌کنند، پرده‌های خارجی بسته می‌شوند، درجه حرارت کاهش می‌یابد و تهویه هوا به حداقل قدرت تغییر می‌کند. از طریق یک سیگنال هشدار به فرد اعلام می‌شود که پنجره یا پرده ضدسرقت و امنیتی هنوز باز است.

کنترل از راه دور منزل هوشمند

در برخی سیستم‌های هوشمندسازی خانه از راه دور و با تلفن همراه نیز می‌توانید وقتی که خانه خالیست و در خانه نیستید آن‌ را کنترل کنید. با سیستم هوشمند منزل، می‌توانید هنگام نزدیک شدن به خانه ارتباط برقرار کنید تا تلویزیون یا فر یا هر لوازم خانگی دیگری که می‌خواهید از آن استفاده کنید را روشن کنید.

همچنین هنگامی که یک وسیله به در ورودی خانه نزدیک می‌شود سیستم می‌تواند به شما هشدار دهد. این کار تنها زمانی امکان‌پذیر است که از انواع خاصی از فناوری‌های خانه هوشمند استفاده شده باشد. این نوع قابلیت با استفاده از هدست بلوتوث بسیار خوب کار می‌کند چون سیستم ورود مهمان یا یک فرد را به صاحبخانه اعلام می‌کند. همچنین با استانداردهای بی‌سیم دوربردتر مثل GSM، ارتباطات موبایلی خیلی خوب کار می‌کند چون صاحبخانه می‌تواند هنگامی که کسی به خانه وارد می‌شود پیام کوتاه دریافت کند که برای مواقعی که دور از خانه هستید بسیار مفید است.

مواردی که در بالا ذکر شد از جمله مهمترین امکانات خانه‌های هوشمند است که پیشرفت فناوری شاهد آن هستیم که هر روز بر تعداد امکانات این گونه خانه‌ها افزوده می‌شود و امنیت، آرامش و راحتی بیشتری برای اعضای خانواده فراهم می‌کنند.