آشنایی با انواع روش های برش آهن (بخش اول)
آشنایی با انواع روش های برش آهن (بخش اول)

آشنایی با انواع روش های برش آهن (بخش اول)، تیرآهن یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که با استانداردهای متفاوتی ساخته می‌شود. این محصول انواع مختلفی دارد که ویژگی‌های ظاهری و استحکامی هر کدام متفاوت است. بسیاری از اوقات برای استفاده از این محصول باید به فکر روش هایی برای برش آهن بود تا بتوانیم آن را در ساخت و ساز به کار ببریم. از این رو در ادامه مطلب همراه ما باشید تا انواع روش برش تیرآهن را با شما به اشتراک بگذاریم.

روش های برش آهن

برای برش آهن راه‌های مختلفی وجود دارند، ما در ادامه بهترین آن‌ها را شرح می‌دهیم:

 اره برقی

برش آهن با اره برقی یکی از قدیمی‌ترین روش‌هاست. اگرچه امروزه روش های برش آهن بسیار جدیدتر و پیشرفته‌تر شده‌اند، اما همچنان از این روش در کارگاه‌ها و صنایع کوچک استفاده می‌کنند. اره برقی نوعی دستگاه برش آهن دستی محسوب می‌شود و هزینه این دستگاه نسبت به سایر روش‌ها کمتر است که همین امر آن را به یک گزینه رایج تبدیل می‌کند.

دیسک‌های سایشی

یکی دیگر از انواع دستگاه برش آهن، دیسک سایشی است. این دیسک‌ها می‌توانند هر آهنی مانند پیچ، مهره، میلگرد، ورق و ... را برش دهند. از معایب این ابزار می‌توان به سرعت بالای ساییده شدن دیسک و کاهش قطر آن در طول زمان اشاره کرد. از این‌رو به کار بردن تیغه‌های الماسی گزینه مناسب و با ماندگاری بالاتری محسوب می‌شود.

انواع گیوتین (قیچی)

یکی دیگر از روش های برش ورق آهن، استفاده از گیوتین یا قیچی است که با دو تیغه خود در طرفین ورق قرار می‌گیرد و با اعمال کردن نیروی دست یا دستگاه، ورق را برش می‌دهد. گیوتین دارای چندین مدل است که عبارتند از:

·         گیوتین دستی

این قیچی برای بریدن ورق‌های روغنی و مشکی به ضخامت حدود 1.5 میلی‌متر به کار می‌رود. این گیوتین به دو مدل چپ بر و راست بر تقسیم می‌شود.

·         گیوتین ماشینی

قیچی ماشینی برای برش آهن‌هایی با طول بیشتر استفاده می‌شود. گیوتین ماشینی به دو نوع ورقه بر و گرد بر تقسیم می‌شود.

·         گیوتین اهرمی

از این گیوتین‌ها برای برش ورق‌هایی به ضخامت 5 میلی‌متر استفاده می‌شود. گیوتین اهرمی مانند گیوتین ورق بر از دو تیغه متحرک و ثابت به طول 300-150 میلی‌متر تشکیل شده است.

اره مدور

استفاده از اره مدور یکی دیگر از انواع روشهای برش فلزات به شمار می‌رود. این ابزار، قدرت برش بالایی دارد و هنگام استفاده از آن احساس می‌کنید که در حال برش یک قالب کره با یک چاقوی داغ هستید. تیغه این ابزار قابلیت آن را دارد که انواع ابزار آهنی را تا ضخامت 96.52 برش دهد.

اره زاویه دار

این روش معمولا برای فلزات غیرآهنی به ویژه آلومینیوم استفاده می‌شود. اره های زاویه دار می‌توانند میله‌ها، لوله‌ها و ... را با دقت بالا برش دهند. هنگام کار با این ابزار برش باید قسمتی از موتور پوشانده شود، زیرا با پوشاندن موتور با یک جسم پارچه مانند، از آسیب دیدن موتور توسط تراشه‌های فلزی جلوگیری می‌کنید. گیره نگهدارنده علاوه بر نگه داشتن فلز برای برش، مانع از پرتاب تراشه‌ها می‌شود.

دیسک آسیابی

این نوع دیسک جهت برش فولاد زنگ نزن به کار می‌رود که بسته به ابعاد قطعه مورد نظر از دو نوع تشکیل شده است. دستگاه برش آهن کوچک، یک دستگاه چرخشی با یک دیسک ساینده است که برای برش فولاد ضد زنگ کوچک استفاده می‌شود. برای برش قطعات بزرگ دستگاهی به کار می‌رود که در آن یک دیسک سایشی بر روی یک دیسک چرخان نصب می‌شود.

تیغه آهنی

برخی از فلزات مانند آلومینیوم، خاصیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به همین دلیل می‌توان آن‌ها را با تیغه آهنی برش داد که یکی از ابزار برش فلزات محسوب می‌شود. جهت این کار، اول باید یک گیره را در جهت برش محکم کنید و از طریق نوک تیغه یک خط بکشید. سپس ورق را چند بار به جلو و عقب تا کرده و خم کنید. در این صورت ورق به راحتی بریده می‌شود.